Lukáš Plaček

Principal Software Engineer

Pozice

Pracuji pro oddělení Ricardo Software, které vyvíjí různé simulační nástroje pro použití v automobilovém průmyslu. S několika kolegy v České Republice a Velké Británii vyvíjíme softwarový balík VECTIS, který slouží pro modelování toku tekutin. Mou specializací jsou geometrické problémy a automatická tvorba výpočetní sítě; někdy ale zabrousím i do vývoje grafického uživatelského prostředí. Programuji hlavně v C++, využívám nástroje knihoven Boost a Qt a jen zcela výjimečně jsem nucen napsat kousky kódu v jazyce FORTRAN, na kterém jsou (z historických důvodů) postavené řešiče produktu VECTIS.

Kromě práce na vývoji mám na starosti i horizontální vedení softwarového oddělení v Praze. V posledních několika letech se naše oddělení zdvojnásobilo, takže už nás je přes třicet. Mým úkolem je vést toto oddělení po organizační stránce. Starám se o to, aby pracovníci měli to, co k práci potřebují a také se účastním přijímacích pohovorů.

Profil

Vystudoval jsem automatizaci a řídící techniku na Vysokém učení technickém v Brně. Už během studií jsem si přivydělával v jedné firmě, která se zabývá modelováním procesů při vytlačování plastového profilu; nejprve jako tester a brzy i jako programátor. Po ukončení magisterského studia jsem pokračoval doktorátem na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v oboru modelování jevů při zpracování plastů. A protože jsem se během doktorátu zabýval nejenom samotným modelováním, ale dotkl jsem se i problematiky automatické tvorby výpočetní sítě, stal jsem se vhodným kandidátem pro firmu Ricardo, která zrovna hledala někoho se zkušeností v této oblasti. Do Ricarda jsem nastoupil v roce 2003 a od té doby se nepřetržitě zabývám automatickou tvorbou sítě.

Práce V Ricardu

Společnost se ke mně vždy chovala velmi dobře. Vychází mi vstříc, kdykoli potřebuji sladit pracovní a soukromý život. Ricardo nepodceňuje význam mého dalšího vzdělávání v oboru, takže mi každoročně umožňuje navštívit mezinárodní konferenci International Meshing Roundtable. Díky tomu jsem také již viděl kus světa, zejména velká města v USA. Co také považuji za velkou výhodu práce u nás, je velká vystavenost anglickému jazyku. Vidím to u každého, kdo k nám nastoupí, jak se mu během prvních měsíců dramaticky zlepší angličtina.

Plány do budoucna

Svou budoucnost samozřejmě spojuji s Ricardem. Naší firmě se daří a našemu softwarovému oddělení zvláště. K programům a knihovnám, které jsem tu vyvinul, mám vypěstovaný citový vztah. Jak bych mohl někde být šťastnější?