Martin Kofroň

Senior Electronics Hardware Design Engineer 

Pozice

Patřím do skupiny Hybrid and Electronic Systems, která se zaměřuje hlavně na analýzu a vývoj různých druhů elektronických řídících jednotek včetně battery management systémů pro automobilový průmysl.

Jako vývojář elektroniky pracuji na projektech od prvotních konceptů až po funkční prototypy a výrobu. To zahrnuje návrh konceptu a výběr hlavních součástek, dále kreslení schémat, návrh plošného spoje, výpočty nezbytné pro návrh až po výrobu prototypů. Jakmile jsou vyrobené prototypy k dispozici, začne pravděpodobně nejnapínavější fáze projektu – oživování a testování. Tahle fáze je obvykle plná překvapení a plácání se do čela se slovy: „No jasně!“.

Účastním se jak čistě komerčních, tak i výzkumných projektů pro různé zákazníky od univerzit a menších výzkumných skupin až po velké automobilky.

Profil

Technické věcičky mě vždycky zajímaly víc, než sport nebo umění. Koneckonců, tohle je okamžitě jasné každému, kdo mě kdy slyšel zpívat, viděl kreslit nebo kopat do míče.

Vystudoval jsem magisterský studijní program zaměřený na návrh elektroniky na Českém vysokém učení technickém v Praze.

V Ricardu pracuji v podstatě od ukončení studia VŠ v roce 2012. Vlastně jsem tam pracoval už rok předtím, ovšem na částečný úvazek.

Práce V Ricardu

Protože jsem nastoupil ihned po ukončení školy, mohl jsem využít firemního programu, který pomáhá čerstvým absolventům získat zkušenosti (a vědomosti) pod vedením zkušenějších kolegů, což se ukázalo být velmi přínosné. A to jsem se ani nezmínil o tzv. Graduate Rotation Programme, který umožňuje absolventům 6 měsíců žít a pracovat v jedné z našich zahraničních poboček.

Vždycky, když se mě někdo zeptá, co se mi na mojí práci líbí, okamžitě mě napadnou dvě věci: Za prvé, mám tady tu vzácnou příležitost pracovat na vývoji, který začíná doslova z čistého papíru, a je jen na nás a na našem týmu, abychom přišli s nápady, vyřešili problémy a náš výtvor uvedli v život.

Za druhé: lidé v Ricardu jsou inteligentní a nadšení pro to, co dělají, což vytváří pohodovou a motivující atmosféru. U nás se opravdu nesetkáte s nechvalně známým přístupem: “Já jsem tu šéf, takže všechno, co řeknu, je pravda”.

Plány do budoucna

V Ricardu budu rád dál pracovat, protože neustále přicházejí zajímavé projekty, pořád objevuji nové věci a hlavně: všudypřítomné nadšení pro to, co děláme, zatím nepokleslo ani o kousek.