Tomáš Rabík

Transmission Team Leader

Má role

V pražské pobočce společnosti Ricardo vedu oddělení konstrukce převodovek. Mým úkolem je organizovat práci týmu, komunikovat nejen s ostatními pobočkami naší společnosti, ale také se zákazníky a dodavateli. V rámci projektů jsem zodpovědný za konstrukční řešení navrhovaná naším týmem. A nejspokojenější jsem při technických diskusích s kolegy, před obrazovkou počítače CAD nebo s tužkou a skicářem při řešení zapeklitého problému.

V našem oddělení navrhujeme převodové systémy pro široké spektrum aplikací od malého motocyklu, přes automobilové převodovky až po převodová ústrojí nákladních vozidel, traktorů a kolejových vozidel. Nechybějí ani zkušenosti se závodními převodovkami nebo se sportovními vozy. V poslední době převládají automatické nebo dvojspojkové převodovky a stále častěji pracujeme na hybridních systémech.

Těší mě, že jsme se během desetileté existence našeho týmu propracovali od podpůrných prací na úroveň, kde jsme schopni dodávat konstrukční řešení celých převodovek včetně nejkomplexnějších dílů, jakými jsou odlévané skříně a hydraulické bloky automatických převodovek. Naše práce pokrývá celé spektrum vývojových úkolů od prvotních skic až po výrobní výkresy.

Mé zkušenosti

V roce 1998 jsem absolvoval strojní fakultu ČVUT v Praze. Již během studia mě lákala konstrukce automobilů. Na škole jsem se navíc seznámil s předním českým závodníkem, dodnes mým velkým kamarádem. Ten mě nasměroval do malé konstrukční kanceláře, která vyvíjela převodovky pro závodní a soutěžní vozy. Stačil jeden víkend strávený v boxech brněnského okruhu a spojily se mi v jeden dva velké koníčky: sport se zájmem o techniku. S týmem svého kamaráda jsem o víkendech začal kočovat po Evropských okruzích a sbíral zkušenosti závodního inženýra.

Po absolvování univerzity jsem pokračoval jako konstruktér závodních převodovek a dodnes jsem vděčný za zkušenosti, které jsem zde získal, a motoristický sport doporučuji každému začínajícímu inženýrovi jako skvělý výcvik.

Práce v Ricardu

V roce 2001 mě zlákala možnost získat zkušenosti v mezinárodní společnosti a nastoupil jsem do nově založené pražské pobočky Ricardo. Jelikož v roce 2001 ještě v Praze nepůsobil tým vývoje převodovek, nastoupil jsem do konstrukce motorů. Své osmileté působení mezi motoráři jsem zakončil dlouhodobými pobyty ve vývojových centrech našich zákazníků, u Fordu ve Velké Británii a GM v Itálii.

Po návratu zpět do Prahy jsem nastoupil do čerstvě otevřeného oddělení převodovek, kde působím dodnes. Od roku 2014 mám tu čest toto oddělení vést.

Na práci v Ricardu si užívám možnost být u zrodu nových nápadů. Ale ještě víc si vážím času stráveného s jejich s kolegy nejen zde v Praze, ale také ve Velké Británii, kde sídlí naše mateřská firma a kam často cestuji.

Práce pro konzultační společnost, jakou Ricardo je, má výhodu ve své pestrosti. Střídají se zákazníci a jejich požadavky a člověk se stále učí něčemu novému. Mamutí automobilové koncerny mají tendenci vychovávat úzké specialisty, ovšem za cenu ztráty celkového technického přehledu. V Ricardu jsme realizovali spoustu průlomových nápadů právě díky možnosti kombinovat zkušenosti z odlišných oblastí. Jen tak se může hybridní setrvačníkový pohon dostat z Formule 1 do bagru nebo lokomotivy!

Plány do budoucna

Celé Ricardo roste a s ním i naše pražská pobočka. Mám k dispozici množství kvalitních inženýrů, množství nových nápadů a možností do budoucna. A mě jednoduše baví být toho součástí.